whatsapp
Giriş Yap

Şifremi Unuttum

Haber Detayı

Yatağan Zeytinyağı’na Japonya’dan Gümüş Madalya
2018-11-03 00:30:41

Zeytinyağı’nda kaliteyi yukarı çekmek amacıyla bulunduğu girişimlerle dikkat çeken Atilla Totoş, Japonya’da düzenlenen Uluslar arası Zeytinyağı Kalite Yarışması’ndan gümüş madalya kazanarak ilçenin adını yurt dışında duyurdu.

Gümüş madalya elde eden zeytinyağının Yatağan ve çevresinden toplanan zeytinlerden elde edildiğini belirten Atilla Totoş yaptığı açıklamada Yatağan zeytininin doğru yöntemlerle işlendiğinde altın madalya kazanabilecek seviyede olduğunu belirterek; “Firma olarak Yatağan bölgesi zeytinlerinin kaliteli yağ verdiğine inanarak bu kaliteyi ortaya çıkarmak için doğru yöntemleri kullanmaya çalışıyoruz.

Çevre il ve ilçelerde üretilen zeytinyağlarının benzer yarışmalarda derece elde etmesi bizi Yatağan zeytininin kalitesini ortaya çıkarmaya yöneltti. Milas’tan derece elde eden yağ çıkıyorsa Yatağan’dan niye çıkmasın diye düşünerek bir takım girişimlerde bulunduk ve incelemeler yaptık. Bunun sonucunda hasatı ve çiftçiliği düzgün yapan bir çiftçi ile anlaşarak onun zeytinlerine özel sıkım şartlarını uygulayarak yağa çevirdik. Bu sırada Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Mücahit Taha Özkaya ve Zeytinyağı Tadım Uzmanı Serdar Öçten Ünsal ile çalışmaya başladık. 3 yıl süren çalışmaların ardından uluslar arası düzeyde kaliteli zeytinyağlarına ulaştık ve Japonya’daki yarışmadan elde ettiğimiz gümüş madalya doğru yolda olduğumuzu gösterdi” dedi ve Yatağan’ın zeytin konusundaki önemine de vurgu yaparak; “Bölgemiz (Aydın-Muğla) memecik zeytininin yoğun  olarak işlendiği bir bölge olarak bilindiği gibi tüm Türkiye’de kötü yağların çıktığı refinasyonluk yağ üreten çiftçilerin bulunduğu bir alan olarak bilinirdi. Doğru zirai üretim tekniklerinin kullanımıyla elde edilmiş zeytinyağlarının bu bölgeden de çıkabileceğini göstermiş olduk. Üreticilerimizin en büyük hatası; üretilen zeytinyağlarının başkası tarafından taktir edilmesinin dikkate alınmamasıdır. Kendi kendimizi bu alanda iyi olduğumuza inandırmak iyi olduğumuz anlamına gelmez. Eğer Yatağan çiftçisi zeytinden hak ettiği geliri elde etmek istiyorsa eğitim almalıdır ve kaliteli üretimin yollarını aramalıdır” şeklinde konuştu.

Ayrıca, Japonya’da düzenlenen Uluslar Arası Zeytin Kalite Yarışması’na zeytinin yoğun olarak yetiştirildiği Kuzey Yarımküre’den pek çok ülkeden katılım olduğu ve 450 zeytinyağının yarışmalar kapsamında değerlendirmeye alındığı öğrenildi.

Amaçlarının gelecek yıl Yatağan zeytinine altın madalya kazandırmak olduğunu belirten Atilla Totoş bu konuda çiftçilerin önemli pay sahibi olacağının altını çizdi.